اعتماد؛تعطيلات روزهاي دوشنبه و سه شنبه کشور که با تصميم هيات دولت انجام شد بار ديگر بحث بر سر اثر تعطيلات بر اقتصاد کشور را به ميان آ ورد.

اين گزارش به بهانه تصميم اخير تهيه شده است. تعطيلاتي که به شکل قانوني در تقويم کشور انعکاس يافته يا به صورت غير رسمي و بنا به صلاحديدهاي دولت در طول سال اعمال مي شود به عنوان يکي از چالش هاي پيش روي اقتصاد ايران معرفي شده است.

کارشناسان اثرگذاري اين تعطيلات را از چند جهت مورد مطالعه قرار داده اند. در اين مطالعات که بيشتر آنها از سوي مرکز پژوهش هاي مجلس حدفاصل سال هاي 77 تا 82 انجام شده، اثر تعطيلات بر اقتصاد کشور ارزيابي شده است.

البته برخي کارشناسان معتقدند رابطه قوي و مستقيمي ميان تعطيلات و اقتصاد وجود ندارد و لزوماً تعدد تعطيلات تاثير خاصي در توليد ناخالص داخلي که برآيند وضعيت اقتصادي يک کشور است، ندارد. اما براساس مطالعاتي که در موسسه مطالعاتي دين و اقتصاد ارائه شده و حوزه معاونت پژوهشي مرکز پژوهش هاي مجلس تحت عنوان «ساماندهي تعطيلات رسمي» در خرداد 82 انجام داده تعطيلات بر بهره وري نيروي کار، هزينه هاي ثابت توليد، معاملات ارزي و ارتباط با شعب خارج از کشور تاثير دارد.

براساس مطالعاتي که در برخي کشورها نظير آلمان و مالزي انجام شده توليد ناخالص داخلي (GDP) در روزهاي تعطيل به طور معناداري پايين مي آيد. در ايران نيز گرچه مطالعه مشخصي درباره تاثير تعطيلات بر توليد ناخالص داخلي انجام نشده، اما مطالعات موردي که انجام شده داراي نکات تامل برانگيز است.

در ايران تعداد تعطيلات رسمي 25 روز در سال است که به همراه روزهاي پنجشنبه و جمعه تعداد روزهاي کاري در سال را از 365 روز به 200 روز کاهش مي دهد. اين ميزان تعطيلات در مقايسه با بسياري از کشورها بالا اعلام شده است.

بررسي هايي که توسط يک گروه از محققان انجام و در مرکز مطالعات دين و اقتصاد ارائه شده نشان مي دهد متوسط جهاني تعطيلات 5/13 روز در سال است.

مقايسه ديگر که ميان ايران، يونان، ايتاليا و چين به عنوان چهار کشور قديمي و صاحب تمدن، شده نيز گوياي آن است که به رغم برخورداري هر چهار کشور از قدمت تاريخي متوسط تعطيلات در اين سه کشور 17 روز است در حالي که ايران به تنهايي 25 روز تعطيلات در تقويم رسمي خود دارد.

مقايسه تاريخي از آن جهت انجام شده که بر فرضيه وجود تعطيلات بالا به دليل قدمت تاريخي ايران خط بطلان بکشد. اما در کنار بررسي مقايسه يي ميزان تعطيلات، نتايج تاثيرات اقتصادي تعطيلات بر اقتصاد کشور نيز قابل تامل است.

در گزارشي که مرکز پژوهش هاي مجلس انجام داده با استناد به آمارهاي صندوق بين المللي پول، توليد ناخالص داخلي ايران 97 ميليارد دلار اعلام شده است. در اين گزارش تصريح شده هر روز تعطيلي اضافي (با فرض مجموع 220 روز کاري) 24 ميليون دلار از توليد ناخالص داخلي خواهد کاست.

اگر چنين مبنايي براي احتساب اثر تعطيلات بر توليد ناخالص داخلي پذيرفته شود و ميزان روزهاي کاري با توجه به آنکه تعداد تعطيلات رسمي به علاوه پنجشنبه و جمعه ها 104 روز است به 200 روز کاهش يابد نتيجه آثار تعطيلات بر GDP در سال هاي اخير بسيار بيشتر خواهد شد.

در گزارش مرکز پژوهش ها تعداد روزهاي کاري 200 روز اعلام شده. آخرين آمارهاي بانک مرکزي نيز بيانگر آن است که توليد ناخالص داخلي کشور در سال 85 ، 201 هزار ميليارد تومان بوده است. بنابراين با پيروي از شيوه استفاده شده در مرکز پژوهش هاي مجلس مي توان نتيجه گرفت هر روز تعطيلي اضافي، در حدود 913 ميليارد تومان از توليد ناخالص داخلي کشور خواهد کاست.

در کنار اين آثار اقتصادي مطالعات مرکز پژوهش ها نشان داده بهره وري نيروي کار روزهاي پس از تعطيلات در مقايسه با روزهاي ديگر بسيار پايين تر است. پايين بودن بهره وري در روزهاي بعد از تعطيلات براي کشوري که با فقر بهره وري نيروي کار و عوامل توليد روبه رو است، بازنگري در سياستگذاري ها براي اعلام پي درپي تعطيلات را ضروري ساخته است.

اين ضرورت زماني عينيت بيشتري مي يابد که به اين جمله وزير سابق اقتصاد و کار آلمان توجه شود. حسين عبده تبريزي در سرمقاله يي 6آبان سال گذشته روزنامه سرمايه به نقل از وي نوشت؛«نيم درصد از رشد اقتصادي سال 2004 آلمان به دليل کاهش تعطيلات عمومي بود.»  

تاريخ : | | نویسنده : dlkon |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.