سيد محمد خاتمي گفت: در مجموعه نظام مشغول فعاليت هستيم و قانون اساسي و رهبري را قبول داريم و خيانت به انقلاب و خون شهيدان مي‌دانيم كه تصور شود اپوزيسيون نظام هستيم و بنده اينطور نبوده و نخواهم بود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بنياد باران، حجت الاسلام سيد محمد خاتمي در ديدار با اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات گفت: اين جمع با توجه به مشكل تاريخي‌جامعه ما در پا گرفتن نظام مردمسالاري و اينكه بايد علاوه بر خواست ظرفيت دروني آنرا هم پيدا كنند، يك ويژگي دارد و آن اين است كه نمونه‌اي است از اينكه چگونه بايد در جمع كار كنيم، چگونه مي‌توان اختلاف نظر داشت ولي در عين حال با يكديگر كار كرد و اين امتياز مهم و حساسي است كه با همه مشكلات و فراز و نشيب‌ها در جمع شوراي هماهنگي اصلاح طلبان محفوظ مانده است.

رئيس بنياد باران ادامه داد: البته طبيعي است كه گروههايي كه در اينجا هستند اختلاف نظرهايي داشته و دارند، ولي اين با هم نشستن‌ها و حل كردن مسائل و رسيدن به اهداف مشترك و با هم تلاش كردن دستاورد بزرگي است.

خاتمي در ادامه به جو سازي مخالفان مبني براينكه برخي مي‌گويند اصلاح طلبان از تريبونها مختلف در عرصه هستند و يك نوع تقابل رقابت و قدرت طلبي است،اشاره كرد و گفت: معتقدم هيچ چيز فوق العاده اي رخ نداده و معتقدم راه كارهاي منطقي براي تفاهم واينكه به نتيجه اي به نفع اصلاح طلبان و جامعه برسيم وجود دارد.

رئيس بنياد باران با اشاره به اينكه هنوز فرهنگ مردم سالاري در جامعه ما استوار نشده است، تاكيد كرد: چرا بايد كسي فكر كند بودن او به معناي نفي ديگري و ستيز با ديگري است و بگويد من در صورتي هستم كه ديگري نباشد.

خاتمي با اشاره به اينكه هيچ لحظه تاريخي مثل لحظه قبلي‌اش نيست، اظهار داشت: اگر ما خيال كنيم مي‌توانيم برداشي كه از يك موقعيت تاريخي و اجتماعي داشته‌ايم براي هميشه و در همه زمانها تعميم بدهيم از اشتباهات بزرگ است.

وي افزود : ما در سال 76تجربه‌اي داشتيم و الان كه مي‌خواهيم در سال 88 عمل كنيم نبايد از ياد ببريم، اين دو مرحله با يكديگر تفاوت دارند و اگر تكرار آن الگوها و ذهنيت ها و روش ها را بكنيم معلوم نيست به نتيجه مطلوب برسيم ذهن جامعه ما متفاوت با ذهن ديروز است، مسائل امروز متفاوت با مسائل ديروز است، منطقه و جهان امروز با منطقه و جهان آن‌روز فرق كرده است.

خاتمي افزود: ما در مرحله‌اي هستيم كه اسلام وارد عرصه حيات اجتماعي شده است و نظام جمهوري اسلامي بر پا شده و اگر ما در سايه اين انقلاب، معتقد به دموكراسي سازگار با دين هستيم، آيا ما اصولگرائيم؛ يا كسي كه مي گويد راي مردم تشريفاتي است؟

رئيس بنياد باران در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: بنده در موقعيتي قرار گرفتم كه علي رغم ميل باطني و با احتمال مشكلات بزرگي كه پيش خواهد آمد تسليم نظر جمع شدم و اعلام رسمي كانديداتوري كردم و البته پناه به خدا مي‌برم و خدا خود مي‌داند يك ذره انگيزه قدرت، عنوان و شهرت نداشته‌ام ولي معتقدم حالا كه آمده‌ايم بايد محكم بايستيم و قصدمان تغيير وضع و پيروز شدن باشد و عواملي را كه به شكست منجر مي شود را از كار بياندازيم يا آنها را به حدافل برسانيم.

خاتمي با تاكيد بر هويت خود و اصلاح‌طلبان، گفت: بسيار خطرناك است كه در ذهن جامعه، تاريخ و جهان اين القا شود كه اين جمع براي اينكه به قدرت برسد؛ مي‌خواهد هويت خود را از دست بدهد، اگر از آزادي راي، آزادي مردم، حق حاكميت مردم، آزادي در انتقاد، حساب و كتاب داشتن برخورد با افكار و انديشه‌ها، جامعه مدني، افزايش تشكل‌هاي مختلف و تقويت احزاب صحبت كرديم نشان‌دهنده هويت ماست و بسيار بد است كه عكس اينها را بگوئيم و در اين صورت چه جوابي داريم كه به وجدان خودمان، مردم و خدا بدهيم.

رئيس موسسه بين المللي گفتگوي فرهنگها و تمدنها با اشاره به برخي حساسيت‌هاي ايجاد شده در خصوص اصلاح طلبان گفت: در عين حال ما بارها گفته‌ايم در مجموعه نظام مشغول فعاليت هستيم و قانون اساسي و رهبري را قبول داريم و خيانت به انقلاب و خون شهيدان مي دانيم كه تصور شود اپوزيسيون نظام هستيم و بنده اينطور نبوده و نخواهم بود.

خاتمي خاطر نشان كرد: براي جبران كمبود درآمدهاي ارزي بايد سرمايه خارجي را جذب كرد، بنابراين سياست خارجي فعال را مي طلبد و اگر اينچنين شد ذيل سرمايه تكنولوژي هم وارد ايران مي شود و ما شاهد كاهش فشارها و محروميت هاي بين‌المللي هم خواهيم بود، البته بايد اين اطمينان را داد كه اين امور به معناي گذشت از اصول و منافع ملي نيست.

در ابتداي اين ديدار اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، به طرح ديدگاهها و نظرات خود پيرامون تشكيل سازمان راي، نظارت بر سلامت انتخابات، نقد وضعيت موجود كشور، برنامه سفرهاي استاني و ساماندهي و هماهنگي بين ستاد انتخابات و جبهه اصلاحات در سراسر كشور و عدم سهم خواهي احزاب تاكيد كردند.  

تاريخ : | | نویسنده : dlkon |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.