خبرگزاري فارس: كارشناس فوتبال ايران، افشين قطبي را يك مربي تجديدي در بين مربيان دنيا ناميد.

جلال چراغپور در گفت و گو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس در مورد وضعيت كنوني فوتبال ايران اظهار داشت: اگر مقاله‌ها و نظرهايم كه در رسانه‌هاي مختلف در دو سال گذشته منتشر شده،‌ گردآوري شود در تمامي آنها گفته‌ام فوتبال ايران مسيري طي مي‌كند كه رو به بالا و پيشرفت نيست. اين فوتبال، در حال رشد و توسعه و بالندگي به سر نمي‌برد.

وي گفت: شايد برخي انتقاد كنند و بگويند تيم‌هاي باشگاهي ايران در ليگ قهرمانان آسيا نتايج خوبي گرفتند و به عنوان مثال ما فيل بزرگ؛ اسكولاري را شكست داديم اما من مي‌گويم اين مسائل مانند پرده و مانع عمل مي‌كند تا نتوانيم پس اين پرده را ببينيم. براي اينكه ثابت كنم فوتبال ما رشد يابنده نيست دليل دارم.

مربي استيل آذين با تشريح دلايل خود عنوان كرد: اگر بازيكنان غير ايراني شاغل در باشگاه‌ها را كنار بگذاريم آن حالت گول زننده برطرف مي‌شود. علي دايي در زمان سرمربيگري‌اش تيم ملي 13 بازيكن را دعوت كرد تا مهاجم نوك تيم ملي را پيدا كند. از فراز فاطمي گرفته تا رضا عنايتي و آرش برهاني و ... سئوال من اين است كه آيا در فوتبال آلمان هم براي انتخاب يك مهاجم نوك اين همه به دنبال يك بازيكن مي‌گردند؟ زماني كه شما دو روز در منزل خود به دنبال قلم مي‌گرديد معنايش اين است كه آن مداد را گم كرده‌ايد.

چراغپور خاطرنشان كرد: در مورد دفاع چپ نيز 8 بازيكن به تيم ملي دعوت شدند تا يك مدافع چپ خوب پيدا كنيم. تاكنون يكبار هم افشين قطبي را از نزديك نديده‌ام بنابراين با او نه دشمني دارم و نه منافعي كه در تضاد باشد اما از همه خبرنگاران حوزه فوتبال در ايران مي‌خواهم در صورت تشكيل يك شوراي حمايتي از تيم ملي بگويند امروز اگر جاي افشين قطبي بودند كدام مهاجم نوك را به تيم ملي دعوت مي‌كردند يا كدام مدافع چپ كلاسيك را انتخاب مي‌كردند؟ همين خبرنگاران اگر به جاي سرمربي تيم ملي بودند كدام بازيكن را به عنوان هافبك دفاعي به تيم ملي دعوت مي‌كردند؟ اگر بگويند جواد نكونام كه خودشان مي‌گويند او يك هافبك دفاعي نيست يا آندرانيك تيموريان فوتبالش رو به اتمام است. البته حسين كاظمي را كنار بگذاريد.

اين كارشناس با اشاره به كمبود مهاجم در فوتبال ايران به خبرنگار فارس گفت: در تيمي مانند سپاهان ابراهيم توره و عماد رضا به عنوان مهاجم بازي مي‌كنند اما همين مربي كه سپاهان را درست كرده اگر در تيم ملي بود براي خط حمله دو نفره چه كار بايد مي‌كرد و چه انتخابي مي‌توانست داشته باشد؟ شايد اگر در تيم ملي هم بازيكناني مانند عماد رضا و توره داشتيم تيم ملي اكنون به جام جهاني صعود كرده بود. با همين استدلال است كه مي‌گويم فوتبال ملي ما از فوتبال باشگاهي‌مان عقب‌تر است.

اين مربي گفت: در فوتبال باشگاهي با بازيكنان وارداتي كمبودها را برطرف كرده‌ايم اما در تيم ملي چنين كاري نمي‌توانيم بكنيم. فوتبال ما مانند فوتبال ايتاليا است. در آنجا هم فوتبال باشگاهي بسيار رشد دارد اما تيم ملي فوتبال ايتاليا يك تيم معمولي است.

چراغپور يادآور شد: كارخانه توليد بازيكن كه همان ليگ است مشكل دارد. 60 درصد مهاجمان ليگ برتر ايران و حتي ليگ دسته پايين تر از بازيكنان خارجي هستند. حالا سئوال اين است كه چرا توليد نمي‌كنيم؟ در پاسخ بايد گفت فوتبال ما به يك مدير توليد نياز دارد. مدير توليدي كه تفكرش دو ميداني نباشد. مدير توليدي كه فوتبال را علمي تر، كلاسيك‌تر و عميق‌تر دنبال كند. فوتبال مانند يك آكواريوم است. كوچكترين تصميمي در آن بايد برنامه ريزي و حساب شده باشد. همانطور كه در يك آكواريوم اگر يك درجه آب گرم‌تر شود آكواريوم جلبك مي‌زند. بنابراين در فوتبال هم تصميمات بايد علمي‌ و كارشناسانه گرفته شود.

وي تاكيد كرد: چرا فيفا زماني كه تيري هانري با دست گل مي‌زند، مي‌گويد اجازه بدهيد فرانسه با همين گل مردود به جام جهاني برود و دخالتي نمي‌كند؟ چون كه مي‌داند كوچكترين دخالت در فوتبال به ساعت‌ها جلسه كارشناسان نياز دارد. مديران توليد در فوتبال همان مديران فدراسيون هستند. در تمام دنيا مديران فدراسيون براي تزريق مزرعه بزرگتر خود يك زير مزرعه درست كرده‌اند كه يك آكادمي است به نام مركز بهترين‌ها. در اين آكادمي نوع تمرينات متفاوت است و مربياني در كلاس جهاني در آن حضور دارند.

مربي استيل آذين در ادامه گفت‌وگو با فارس تصريح كرد: در فوتبال ايران نيز كه بودجه صد ميليارد توماني دارد بايد با يك ميليارد تومان آن يك آكادمي استعداديابي ايجاد كرد. ما در ايران همه جور نژادي داريم و مي‌توانيم بازيكنان سرعتي قدرتي كشف و پرورش دهيم. در فوتبال ايران مديريت توليد نداريم ولي مديريت مصرف و مديريت بحران داريم.

چراغپور در مورد افشين قطبي گفت: من به قطبي در بين مربيان دنيا از 100 نمره، 40 مي‌دهم يا از 20 به او 9 مي‌دهم. يعني مربي تجديدي است و بايد اين درس را پس از اينكه مطالعه كرد در تابستان دوباره امتحان بدهد و حتي نمي‌تواند آن را تك ماده كند.

وي در مورد اينكه به برانكو چه نمره‌اي مي‌دهد، اظهار داشت: برانكو 10.5 مي‌گيرد اما ايويچ نمره‌اش 17 است. او فوتبال ايران را معماري كرد و ديگران سال‌ها در خانه معماري شده او زندگي كردند. اكنون اين بنا مخروبه شده است و بايد آن را از نو ساخت اما اگر يك معمار بيايد آيا ابزار لازم را براي اين كار دارد؟ اكنون تمامي ابزارها با كيفيت پايين هستند و به همين دليل حتي بازيكن 37 ساله به تيم ملي دعوت مي‌شود.اينگونه نمي‌توان معماري كرد زيرا سنگي كه خود 20 سال زير فشار بوده است را نمي‌توان دوباره در بنا به كار گرفت.

اين كارشناس گفت: فوتبال ما دچار تكرار مكررات شده است. اگر امروز بهترين مربي خارجي به عنوان مثال فيليپ تروسيه را هم بياوريم حداقل بايد 4 سال در ايران كار كند تا بتواند پيچيدگي بازيكنان ايراني را به طور كامل درك كند. حفظ سلامتي، حفظ وجهه اجتماعي، ارتباط با مطبوعات بسيار با هم رابطه تنگاتنگي دارند. اگر او دو باخت بياورد فرصت را از او مي‌گيريم در حالي كه تقويم فوتبالي هم همچنان در حركت است و ما عقب مي‌مانيم. بنابراين بايد يك آكادمي فوتبال تاسيس كرد.

چراغپور در مورد تيم اميد ايران به فارس گفت: بايد ديد چرا مربي مانند اتوره هاگل آلماني 11 ساله در فوتبال يونان كار مي‌كند. او مشغول معماري اين فوتبال است. اگر بگوييم فرگوسن به دليل سهامي كه در باشگاه منچستر دارد در اين تيم سال‌ها مربيگري مي‌كند هاگل كه سهام يونان را در اختيار ندارد. بنابراين ما بايد در تيم اميد به دنبال يك معلم و معمار باشيم كه پيرواني بهترين گزينه براي اين تيم بود.

تاريخ : | | نویسنده : dlkon |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.