نبرد لغات و كلمات ميان مشتاقان عرصه فناوري بر سر وب 3 و وب معنايي عليرغم تلاش هاي صورت گرفته براي شفاف سازي در اين زمينه كماكان در جريان است.

در حالي كه شبكه هاي اجتماعي و همكاري هاي جمعي مهم ترين خصوصيات وب 2 دانسته مي شود،‌ طراحي برنامه هاي هوشمند مهم ترين ويژگي وب 3 يا وب معنايي دانسته مي شود.

اين مساله كه آيا وب 3 جايگزيني براي وب 2 است يا رقيبي براي آن، يكي ديگر از مسائل و عوامل اختلاف برانگيز ميان مشتاقان و علاقه‌مندان به فناوري هاي سايبر است. به هر حال هر تعبيري كه در اين زمينه داشته باشيم ترديدي وجود ندارد كه وب 2 آرام آرام جاي خود را به وب 3 مي دهد و بر اساس پيش بيني ها از سال 2010 بدين سو تا سال 2020 آنچه كه به دنياي مجازي شكل خواهد داد، وب 3 يا همان وب معنايي است.

براي پرهيز از دشواري هاي وجود در زمينه درك مفهوم و معناي وب 3 و به وجود آمدن هرگونه ابهام در اين زمينه مي توان از برخي شاخص هاي عمومي و قابل فهم براي همه به منظور تشريح مفهوم وب 3 استفاده كرد. اين شاخص ها مبتني بر پردازش زبان هاي طبيعي، آموزش و استدلال مبتني بر ماشين و برنامه هاي كاربردي هوشمند هستند.

در نهايت طراحي وب معنايي با استفاده از شاخص هاي بالا به منظور درك سريع و دقيق اولويت هاي كاربران و نيازهاي آنان صورت مي گيرد. بايد توجه داشت كه وب هوشمند شباهت هاي فراواني با هوش مصنوعي و مباحث مرتبط با آن دارد، اما اين دو مبحث كاملاً يكسان و شبيه به هم نيستند.

** اطلاعات آزاد

يكي از شاخص هاي اصلي و استثنايي وب 3 آزاد بودن آن است. برنامه هاي كاربردي، پروتكل ها، فرمت هاي ديتا و نرم افزارهاي دنياي وب 3 همه آزاد بوده و بر اساس استراتژي متن باز طراحي شده اند. لذا دست برنامه نويسان وحتي كاربران عادي براي طراحي ابزار تازه و متناسب با نيازهايشان در دنياي وب 3 باز است.

البته برخي كارشناسان و صاحب نظران هشدار مي دهند كه اين همه آزاد بودن در دنياي وب 3 و وب معنايي در نهايت منجر به سرقت هويت و برخي سوءاستفاده ها خواهد شد، اما در مقابل طرفداران وب 3 مي گويند هوشمند بودن آن جلوي بسياري از سواستفاده ها را خواهد گرفت.

** اجراي نرم‌افزارها درمحيط‌هاي مختلف

با شكل گيري وب 3 و آزاد سازي نرم افزارها و برنامه هاي كاربردي آن، اين برنامه ها بر روي تمامي ابزار و وسايل الكترونيك قابل اجرا خواهند بود. اين وسايل از رايانه هاي شخصي تا رايانه هاي لوحي و نت بوك ها و همين طور گوشي هاي همراه را در بر مي گيرند. اين برنامه ها همچنين بسيار سريع و قابل تغيير و تحول بر اساس نيازهاي كاربران خواهند بود.

بر خلاف دنياي وب 2 كه در آن برنامه هاي كاربردي وب سايت هاي مختلف در ديگر وب سايت ها قابل اجرا نيستند، وب 3 به كاربران خود امكان مي دهد تا آزادانه يك نرم افزار را در هر ديتابيس يا محيطي اجرا كنند.

** بانك اطلاعات جهاني

از نظر مفهومي وب 3 را بايد يك ديتابيس بزرگ و يكپارچه دانست. به همين علت مي توان براي وب 3 عنوان ديتا وب را هم به كار برد. كاربران وب 3 به اطلاعات ذخيره شده در قالب ديتاي سازمان دهي شده و طبقه بندي شده دسترسي دارند و اين اطلاعات كه بر روي وب ذخيره مي شود قابل استفاده مجدد بوده و از راه دور نيز قابل دسترسي و طبقه بندي هستند.

فناوري هاي نوين XML مانند RDF Schema، OWL،‌ SPARQL به كاربران امكان مي دهد تا اطلاعات را از طريق برنامه هاي مختلف در كل محيط وب و دنياي مجازي مطالعه كنند.

** دنياي سه بعدي

وب 3 از يك مدل سه بعدي استفاده خواهد كرد و در اين دنيا ما با يك فضاي سه بعدي و متفاوت از دنياي دو بعدي فعلي سروكار خواهيم داشت. در اين دنيا ديگر سايت هايي مانند Second Life يك استثناء نخواهند بود و بسياري از كاربران مي توانند اواتارهاي سه بعدي براي خودشان به وجود بياورند.

وب 3 فراتر از يك ماهيت فيزيكي خواهد بود و نه تنها شما گوشيتان را به اينترنت متصل خواهيد كرد، بلكه اتومبيل،‌ لباس، دستگاه ماكروويو و يخچالتان هم قابليت اتصال به وب و اينترنت را خواهند داشت. بنابراين دنياي وب 3 يك دنياي كاملاً يكپارچه و به هم پيوسته خواهد بود.

** كنترل ساده اطلاعات

يكي از مشكلات مهم وب 2 سرريز اطلاعات و پراكندگي آنهاست كه موجب مي شود دسترسي به آنها و يافتن ديتاي مورد نظر با دشواري صورت بگيرد. اين در حالي است كه در عصر وب 3 به راحتي مي توان اطلاعات را كنترل و در واقع مهار كرد. با اين حساب ديگر اصطلاح انفجار اطلاعات موجب نگراني كاربران نخواهد شد. وب 3 موجب نظم بخشيدن به اطلاعات خواهد شد و به كاربران امكان مي دهد تا با دقت تمام جستجو كنند و دقيقا آنچه را كه مي خواهند بيابند.

فارس


تاريخ : | | نویسنده : dlkon |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.